((به سایت مدیریت حوزه علمیه کاشان خوش آمدید)) **** ((اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ،صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ،فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ،وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ،حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلاً))
اخبار > شاخصه های معرفت نسبت به امام زمان«ع» در سیره حضرت زهرا«س»


  چاپ        ارسال به دوست

شاخصه های معرفت نسبت به امام زمان«ع» در سیره حضرت زهرا«س»

بسم الله الرحمن الرحیم
شاخصه های معرفت نسبت به امام زمان«ع» در سیره حضرت زهرا«س»
وقتی دانشمندی از دنیا می رود مردم از فقدانش محزون و اندوهگین می شوند و بررفتنش گریه و زاری می کنند و می گویند صد حیف که از بین ما رفت اما وقتی نادانی از دنیا می رود اینگونه نیست چرا که ارزش انسان به معرفت است و معرفت با دانایی حاصل می شود، حال که اینگونه است باید به گونه ای زندگی کنیم که از مصادیق جاهلان نباشیم و زندگی و مرگمان عالمانه باشد.
شاید بپرسید مرگ مرگ جاهلانه چگونه مرگی است؟
پیامبر اکرم «صلی الله علیه و آله» در کلامی پاسخ این سوال را بیان می فرمایند :«مَن مات و لم یَعرف امام زمانهِ مات میتهً جاهلیه» ،هر کس امام زمانش را نشناسد و از دنیا برود به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است ؛ بنابراین براساس این کلام شاخص، مرگ جاهلانه مرگی است که بدون معرفت و شناخت امام عصر هر زمانی اتفاق بیفتد.
اما معرفت و شناخت اشاره شده در روایت به چه معناست؟
آیا معرفت فقط به این است که ما اطلاعات شناسنامه ای از امام داشته باشیم مثلا بدانیم سال تولد امام چه زمانی است یا پدر و مادر او چه کسانی هستند؟اگر اینگونه نیست پس معرفت به چه معناست؟
به فرموده امام صادق «ع» یکی از شاخصه های معرفت نسبت به امام این است که انسان،امام را مفترض الطاعه بداند ،یعنی در تمام امور زندگی، اطاعت از امامش را برخود واجب بداند و مطیع امامش باشد و هر عملی که مطابق با رضایت امام است انجام دهد و هر عملی که مخالف با رضایت اوست ترک کند.
با این تعریف شاید بتوان گفت که معرفت مورد نظر یعنی باور به وجوب تبعیت و به دست آوردن رضایت امام و پیشوا.
حال سوال بعدی مطرح می شود که چگونه این رضایت را به دست بیاوریم؟
جواب این سوال را در گفتگوی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و امیرالمومنین علیه السلام در خصوص حضرت زهرا سلام الله علیها ملاحظه می کنیم که وقتی پیامبر اکرم «ص» از امیرالمومنین «ع» سوال کرد که حضرت زهرا «س» چگونه همسری است؟
فرمودند:«نعم العون علی طاعه الله»،یعنی خوب یار و یاوری برای اطاعت از خداست .
این سخن معصوم نشان می دهد که چقدر امام برای بندگی خدا ارزش قائل است که بالاترین ویژگی یک همسر مناسب را هموار کردن مسیر بندگی و یاریگری در پیمودن این مسیر می داند.
پس از این مرحله سوال دیگری مطرح می شود که طاعت و بندگی خداوند مراتبی دارد؛ کدام مرتبه بندگی بالاترین مرتبه ودرجه است؟
پاسخ این سوال را می توان از کلام امیرالمومنین«ع» استفاده کرد که فرمودند:«افضل العباده العفاف» . با ارزش ترین عبادتها عفت و پاکدامنی است.
در اینجا باز هم در اوج این قله حضرت زهرا سلام الله علیها را می بینیم که عفت در زندگی ایشان موج می زند چرا که بعد از ازدواج وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله کارها را تقسیم کردند و فرمودند :"کارهای درون خانه را حضرت زهرا«س»و کارهای بیرون از خانه را امام علی«ع» انجام دهد" حضرت زهرا«س» بسیار خوشحال شدند و عرض کردند بعد از اسلام تاکنون به این اندازه خوشحال نشده بودم.
لذا میگوییم معرفت حضرت زهرا«س» نسبت به امام زمانش در اوج خود بود چرا که امامش را مفترض الطاعه می دانست و از آنجا که بالاترین درجه اطاعت از امام،بندگی خداست و ارزشمندترین درجه بندگی،عفاف است، بازهم مصداق بارز معرفت را در سیره نورانی حضرت زهرا سلام الله علیها مشاهده می کنیم که در اوج عفاف می فرمایند:«بهترین زنان کسی است که مرد نامحرم او را نبیند و او هم مرد نامحرم را نبیند.»


آیا معرفت شاخصه دیگری هم دارد چیست؟
یکی دیگر از شاخصه های معرفت نسبت به امام زمان این است که انسان امامش را بر همه چیز ترجیح بدهد و هیچ چیزی مانع دفاع از امام زمانش نشود ، نه مال دوستی و ثروت ،نه خانه و مرکب و نه محبت فرزند.
مستند روایی:پیامبر اکرم در خطبه غدیریه فرمود: «ایهاالنَّاسُ، مَنْ اَوْلی بِکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ؟ قالوا: الله و رَسُولُهُ. فَقالَ: اَلا من کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلی مَوْلاهُ، اللهمَّ والِ مَنْ والاهُ و عادِ مَنْ عاداهُ وَانْصُرْمَنْ نَصَرَهُ واخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ.
سپس فرمود: مردمان! کیست سزاوارتر از شما به شما؟ گفتند خداوند و پیامبر او! سپس فرمود آگاه باشید! آن که من سرپرست اویم، پس این علی سرپرست اوست! خداوندا دوست بدار آن را که سرپرستی او را بپذیرد و دشمن بدار هر آن که او را دشمن دارد و یاری کن یار او را؛ و تنها گذار آن را که او را تنها بگذارد.
پاسخ این سوال با مطالعه یک ماجرای تاریخی روشن تر می شود :محمود بن لبید می گوید روزی به قبرستان بقیع رفتم دیدم حضرت زهراسلام الله علیها گریه می کنند ، عرض کردم ای دختر رسول خدا:گریه شما ما را آزار می دهد چرا گریه می کنید؟
حضرت فرمودند: پسر لبید دو مصیبت دارد ما را از پای در می آورد.یکی فقدان پدرم رسول خدا«صلی الله علیه و آله» و دیگری ظلم هایی که به امیرمومنان می شود .
محمود بن لبید می گوید:گفتم چرا پدرت قضیه ولایت امیرالمومنین «علیه السلام»را تمام و محکم نکرد تا خیال مردم راحت شود.
حضرت فرمودند :پیامبر فرموده اند : «مثلُ الامام مثل الکعبه»،یعنی امام مثل کعبه است،همانطور که مردم به سراغ کعبه می روند و کعبه به سراغ مردم نمی رود در مورد امام هم باید مردم به سراغ امام بروند.
اگر ترجیح امام برخود نشانه معرفت است چگونه با حضور امیرالمومنین «علیه السلام»، در خانه حضرت زهرا «س» پشت در رفتند؟
پاسخ اینست که اولاً: صديقه شهيده، پشت در نرفتند؛ بلكه جلوي در ايستاده بودند كه با ديدن عمر و همراهان او به داخل خانه رفتند و در را بستند؛ پس اصلا حضرت زهرا سلام الله عليها پشت در نرفته بودتا اين اشكال پيش بيايد؛ثانیا اگر این مطلب صحت داشته باشد می گوییم در منابع مستند آمده قصد حضرت زهرا از آمدن پشت در، بستن درب خانه و ممانعت از ورود مهاجمان به خانه بوده، زیرا ایشان در نزدیکی در حضور داشته، هجوم مهاجمان را دیدند و سریعاً برای بستن درب اقدام کردند یعنی حضرت پشت در آمدند تا به جهانیان اعلام کنند ما باید به دور امام طواف کنیم و از او محافظت کنیم به گونه ای که حتیاگر عزیزترین افراد ما در راه دفاع از امام فدا شوند کنار امام بمانیم و تا ما هستیم نباید اجازه دهیم ،دشمن نسبت به اماممان کوچکترین تعرضی داشته باشد.

حبیب الله معماری نشلجی


١٠:١٩ - پنج شنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٦١٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
آخرین اخبار
دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب
گزینه‌ی قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه‌ی زمینه‌ها است،
 ١٠:٤٩ - پنج شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
دیدار طلاب حوزه‌های علمیه با رهبر انقلاب
اگر مدیران به وظیفه خود عمل می کردند ترامپ جرأت گستاخی نداشت
عده ای از نخبگان با تحلیل های نادرست مردم را به انقلاب بدبین می کنند
آقای ترامپ! گوشهایت را برای شنیدن پیام ملت انقلابی ایران باز کن
مبنای تفکر شهید مطهری در آموزش و پرورش مورد توجه باشد
صیانت از انقلاب و کشور فلسفه وجودی سپاه پاسداران است
آزاده ای که در اسارت حافظ کل قرآن شد
کتاب «شهدای مدافع امنیت» کاشان رونمایی شد
خانواده های شهدای حادثه تروریستی انفجار اتوبوس سپاه تجلیل شدند
اهمیت نماز در دانشگاه ها تبیین شود
پیکرشهید مدافع حرم در کاشان تشییع شد
اعدام ۳۷ فعال مدنی لکه ننگ دیگری در پرونده آل سعود ثبت کرد/ کم کردن خسارت «تحریم» با بها دادن به مردم محقق می شود
هر قدر خودمان اراده کنیم نفت را صادر میکنیم
کمک ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی موکب محمد هلال بن علی (ع) به سیل زدگان اهواز
برگزیده مسابقات بین المللی قرآن دانش آموزی تجلیل شد
برگزاری آزمون ورودی حوزه علمیه کاشان در سه مقطع
اختلاط محرم و نامحرم در مسابقات ورزشی خلاف شرع است
استقبال از رتبه نخست مسابقات بین المللی حفظ قرآن دانش آموزی
تولد منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) مبارک باد.
آماده باش حوزه های علمیه تا پایان بحران سیل در کشور