((به سایت مدیریت حوزه علمیه کاشان خوش آمدید)) **** ((اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ،صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ،فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ،وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ،حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلاً))
اخبار > نقد ممدوحِ اجوَد


  چاپ        ارسال به دوست

نقد ممدوحِ اجوَد

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی موسوی حسب، از اساتید سطح عالی حوزه علمیه کاشان در یادداشتی با استناد به آیات قرآن کریم، آورده است:

بسمِ اللهِ الولیِّ الهادی

نقد ممدوحِ اجوَد

اَخیراً فردی ، به دیگر بار بر طبل انحراف محکم تر کوبید که کوبش آن را فرسنگ ها دورتر، شنیدیم ، حول این ضلالت مُبین، بنا به اقتضاء چند کلمه‌ای می نگاریم باشد که درس پند باشد و زنگ عبرت.

{۵ کلمه}

*کلمه اول؛
نامبرده آیه‌ای از قرآن به نحو تقطیع خواندند که آن را باز خوانی می کنیم؛ آیه ۳۳ سوره مبارکه اِسراء «وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا فَلَا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ کَانَ مَنْصُورًا».

*دو نکته از ده ها:

نکته اول:

به قول قائل؛ لا تقربوا بخوانی، اَنتم سُکاری نبینی! این چه نحوه بیان است که «وَ یَقولونَ نُؤمِنُ بِبَعضٍ وَ نَکفُرُ بِبَعض» شده‌اید!!؟؟ آیا فقط قتل مظلوم را در آیه دیده‌اید!!؟؟ یا برایتان از قبل فُسفری‌اش کرده‌اند! و یا فونت آن متفاوت بود!. چه شده است که «إِلَّا بِالْحَقِّ» برایتان رخ ننمود! و برایتان محجوب ماند.

البتّه پُر واضح است و صریح، که چون فقاهتی مطرح نیست و ذَوق طعم الفقه نشده است و اِشرافی بر احکامِ بَغی و طُغیان و اِفساد نیست این چنین شد که مغفول بماند. شاید هم به بِداهت عقلی، نیازمندِ اِشراف نبود و به اندک تصوّری، تصدیق آن، خود نمایی می کرد، امّا ظاهراً بر اساس تلقین‌ها و اِلقائات کانالیزه و جدول گذاری شده‌ی خاصّی است، این اطلاعات محصور و بعضاً غلط. و این مهمّ هم از حکمت ۴۵۳ نهج شریفِ سیّد شریف، جناب رضی پیداست آن جا که آن مقتدر مظلوم و مَجمَع اقتدار و مظلومیّت فرمودند «مَا زَالَ الزُّبَیْرُ رَجُلًا مِنَّا أَهْلَ الْبَیْتِ، حَتَّی نَشَأَ ابْنُهُ الْمَشْئُومُ عَبْدُ الله».

یادم نمی رود که چند سال پیش محضر صمیمی یکی از مستفیدان دامن فقیه عارف، بهاءالدینی عزیز بودم که سخنی از شما به میان آوردم و ایشان همین حکمت بالغه را خواندند. و چه ارتباطی هست بین اهل بیت شما و خانواده آن سفر کرده...! که هیچ قافله‌ دلی همره او نیست. همیشه وصل هایی بودند که اصل را نابود کردند.

* نکته دوم؛

«فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا» چون تخاطب شما به فقیهی ژرف اندیش بود که مهجوم لوابس نیست، گویم که ولیّ این جا دو معنی دارد:
یکی؛ ولیّ صُلبی
دوم؛ ولیّ اولوالامری
صُلبی که پدر است و معلوم الحال. امّا اولوالامری همان حضرت مخاطب شماست. و او الحال فِقهاً و... بر شما چیره است و تسلّط ولایت از اوست.
اگر سخنان چندین سال قبلتان را واگویه کنید و علی علی مولاهایتان به سبک های خاص و اباالفضل علمدار خامنه‌ای نگهدارتان را ببینید و در کنار سلام و صلوات، لعن کردن به دشمنان او را استذکار کنید خواهید دید که البتّه لوطی‌گرها و افراط‌های سابقتان، لاتی‌گری‌ها و تفریط‌های امروز را در پی دارد که تاریخ مشحون است از نمونه‌هایش.

*کلمه دوم؛

چه وجهُ الجمع و الاتّحادی بین کلمات کذایی شما و آن ملّازاده نادان‌نسبِ مجریِ وهّابی است! که هر دو، نیما زم را متّحدانه «ش ه ی د» خواندید! که البتّه مفهوم شهید شاکی شماست و مدیون حقّ الاصطلاح شدید! و دست زدید به یک تفصیل یَضحَکُ به الثَّکلی... و این چه سنخیّتی بین نیما زم و صدّام و عبدالمالک ریگی است که هر سه را آن ملّای نادان شهید خواند!؟.

گویا مسیر یکی بود و هدف واحد و هَوی غالب! تازگی نداشت و مسبوق به سابقه بود، در سال ۹۶ هم، جایگاه شهید و جلّاد را عوض کردند، همان ترسوهایی که امروز رفوزه‌اند.

*کلمه سوّم؛

سه نکته/ نکته اول:
در جایی برای شرکت کنندگان در تشییع سردار محبوب دلها حاج قاسم عزیز گفته بودید هر کس با اخلاص در تشییع پیکر مطهّر شهید سپهبد سلیمانی شرکت کند گناهانش آمرزیده می شود، امّا ظاهراً بعضی حرف ها صرفاً گفتنش شیرین است و باورش تلخ. چرا که مگر وصیّت نامه حاجی را نخوانده‌اید آن جا که دم از حکمت و عزّت و کرامت و مظلومیّت چه کسی زده است!! و در جای جای زندگی خود، چه کسی را مَلاذ و مرجع می دانستند و به تعبیری گفته بودند «خامنه‌ای عزیز را جان خود بدانید». آیا این تناقض قابل رفع است!؟

نکته دوم:
شما که از حکیم و علّامه جوادی آملی بهره های فراوان بُرده اید و تعبیرات مختلفی همچون واصل بودن و ... درباره ایشان داشتید، و کلامشان برایتان فصل بود و حال آن که ایشان آمد نیوز را مصداق عینی «لَئِنْ لَمْ یَنْتَهِ الْمُنَافِقُونَ وَالَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَالْمُرْجِفُونَ فِی الْمَدِینَةِ لَنُغْرِیَنَّکَ بِهِمْ ثُمَّ لَا یُجَاوِرُونَکَ فِیهَا إِلَّا قَلِیلًا (شایعه پراکننان)» دانستند، ولی چه شده است که از آمد نیوز و نیما زم این چنین تمجید و حمایت کردید!؟ و آیا این تناقض هم قابل رفع است!؟

نکته سوّم:

آیه‌ی «الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا» که اوّل کلام خوانده‌اید را حمل کردید بر جهل مرکّب و حال آن که معلوم شد چه کسی دچار جهل مرکّب شده است! چرا که شما حاج قاسم را شهید می دانید و از جهتی قاتلان و ترورکنندگان شخصیّت او را هم شهید می دانید!!. این ها چطور جمع می شوند با فرض این که همه را شهید دانستید...
و استغفار یک وظیفه همگانی است حتّی رسول اعظم «ص» مستثنی نیست، ولی شما بشتابید به سوی توبه...

*کلمه چهارم؛

بَلعمِ باعورای قرآن، مستجاب الدعوه‌ بود و دارای مکانت رفیع، ولی به حضیض رسید. این زنگ خطری است برای کسانی که دفترچه اطلاعات شدند و روح عرفان در نَفسشان رسوخ نکرد و اِتکال الهی را از دست دادند.
ضمناً عَیارِ نِسبی زیر عصمت، علمای ربّانی و فقهای صمدانی همچون کوه توحید و موحّد عظیم جناب قاضی، حضرت متصلّب خمینی کبیر، علّامه و فانی متضلّع طباطبایی، حجّت موجّه بهجت و فقیه عارف بهاءالدینی و... هستند، نه کسانی که نصیبشان فقط رؤیت بَحت بود و نقل مکاشفات و عروض حالات غیر راسخه.

*کلمه پنجم؛

حضرت باقر علومِ عالَم (ع) درباره امتحان و غربال شدن مردم در دوران غیبت می فرمایند «وَ اللهِ لَتُمَیَّزُنَّ وَ اللهِ لَتُمَحَّصُنَّ وَ اللهِ لَتُغَرْبَلُنَّ کمَا یُغَرْبَلُ الزُّؤَانُ مِنَ الْقَمْحِ / به خدا سوگند! آزموده می شوید؛ امتحان می شوید؛ غربال می شوید؛ آن سان که گندم غربال می شود و از شلتوک جدا می گردد.»

این داستان ادامه دارد و این قصّه هم سرِ دراز...

آخر الکلام، خود و شما رو توصیه می کنم به رعایت تقوا، اعتدال و انصاف. «اِتقواالله».

والسّلام
العبد الفانی سیدعلی موسوی حسب
۹۹/۹/۲۷
کاشان


١٠:٠١ - يکشنبه ٣٠ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ٤١٦٢٠٧    /    تعداد نمایش : ٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تلفن مدیریت حوزه علمیه کاشان : 03155578270

 
آخرین اخبار
طرح «خانه های نهج البلاغه» اجرا می شود | مسئولان پای کار بیایند
مدیر موسسه امیرالمومنین(ع) از تدوین طرح‌ "خانه‌های نهج البلاغه" برای اجرا در همه محله‌ها خبر داد و خواستار حمایت مسئولان شد.
 ١١:١٧ - چهارشنبه ٦ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
حد غنی‌سازی ایران ۲۰درصد نیست متناسب با نیاز کشور ممکن است به ۶۰درصد هم برسد / اختلاف‌نظر مجلس و دولت درباره قانون هسته‌ای با همکاری دو طرف حل شود
کشور به تربیت شهید آوینی ها نیاز دارد
عطرافشانی و غبارروبی مرقد مطهر امام راحل با حضور جمعی از مسئولان و بسیجیان کاشان
شهدا از کف پای مادرانشان کلید بهشت را دریافت کردند
آران و بیدگل با بیش از ۱۰۰۰ برنامه به استقبال فجر ۴۲ می رود
طلاب بسیجی در میدان مبارزه با کرونا درخشیدند
با جابجایی دولت ها در آمریکا سیاست استکبار جهانی علیه ایران تغییر نمی کند
مفاهیم اخلاقی و تربیتی پشتوانه برنامه ریزی مدارس علمیه است
رزمایش «تهذیب و تربیت» در حوزه علمیه کاشان کلید خورد
آیت الله مصباح یزدی بعد از علامه طباطبایی و شهید مطهری امید اسلام بود
امام جمعه ای که اسیر جناح و حزب خاصی شود، امام جمعه نیست
واکسن ایرانی مایه افتخار است/بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم‌ها به ضرر ماست
امام جمعه موقت کاشان: در پیشگاه خدا آقازادگی معنا ندارد
تسلیت مدیر حوزه علمیه کاشان به مناسبت ارتحال آیت الله مصباح یزدی
آیت الله مصباح یزدی خار چشم فتنه گران بود
درگذشت آیت الله مصباح خسارتی برای حوزه علمیه است/ خدمات ایشان در همه میدان‌هایی که احساس نیاز می‌شد، حقاً‌ و انصافاً کم‌ نظیر است
جهاد برای خدا حاج قاسم سلیمانی را قدرتمند کرد
نقد ممدوحِ اجوَد
حضور حوزویان و دانشگاهیان در عرصه فرهنگی از اهم واجبات است
تلاش شبانه روزی پزشکان و پرستاران یادآور رشادت‌ها و حماسه آفرینی‌های دوران دفاع مقدس است