((به سایت مدیریت حوزه علمیه کاشان خوش آمدید)) **** ((اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ،صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ،فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ،وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ،حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلاً))
اخبار > عالمی که در 14 سالگی طی 30 روز حافظ قرآن شد


  چاپ        ارسال به دوست

عالمی که در 14 سالگی طی 30 روز حافظ قرآن شد

مدیر گروه الهیات دانشگاه پیام نور کاشان و فرزند ارشد این عالم ربانی به مناسبت پانزدهمین سال درگذشت والد ماجدش در بهمن ماه سال 77 گفت: آیت اله حاج سید حسین مناقب از علمای بزرگ حوزه علمیه کاشان در زمان اقامه نماز جماعت در مسجد ترک آباد این شهرستان در مناسبتهای مختلف مردم را دعوت به تبعیت از امام خمینی(ره) به عنوان ولی فقیه زمان فرا می خواند و احکام و معارف حقّه اسلام و قرآن را برای آنها تبیین و تفسیر می کرد.
سید مصطفی مناقب شرکت این عالم بزرگوار در جلسات روحانیت مبارز و فعالیتهای مبارزاتی با طاغوت پهلوی قبل از انقلاب را تاکید کرد و گفت: وی همگام با نهضت عظیم مردمی با محوریت علمای کاشان در راهپیمایی ها و تظاهرات ها همردیف علمای کاشان بویژه آیت اله شیخ جعفر صبوری حضوری فعال داشت.

*40 سال تدریس در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) کاشان
وی با تاکید بر خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی، مذهبی و اجتماعی آیت اله مناقب در طول عمر با برکتش افزود: این عالم ربانی این عالم بیش از 40 سال در حوزه علمیه امام خمینی(ره) کاشان از سالهای 1335 تا سال 1375 به تدریس و پرورش صدها شاگرد و تبلیغ معارف اسلامی و انتشار فقه آل محمد(ص) همت گمارد.
به گفته وی،آیت اله مناقب طی این مدت با تدریس سطوح عالی حوزه بویژه کفایة الاصول، مکاسب و رسائل شیخ انصاری، شرح متطول تفتازانی، شرح لمعه، اصول فقه و حاشیه ملا عبدالله در تسلط و اشراف بر ادبیات عرب، علوم و آیات قرآنی زبانزد خواص بود.
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور کاشان بیان شیوا و جذاب آیت اله مناقب در طرح مسائل علمی،ادبی، فقهی، تبیین نکات نغز قرآن و احادیث را یادآورشد و گفت:وی در یک روز هفت درس حوزه را تدریس و با کلام رسا و شیوای خود به تشنه کامان علم و فقاهت و حقیقت القا می کرد.
مناقب اظهارداشت: تسلط آیت اله مناقب بر ادبیات عرب به اندازه ای بود که حتی علمای مشهد و قم از جمله حجت هاشمی خراسانی برای رفع مشکلات علمی خود در این حوزه محضر در کاشان می رسیدند.

*حفظ قرآنی ظرف 30 روز در سن 14سالگی
وی با اشاره به اینکه آیت اله مناقب پس از آموختن و فراگیری دانشهای مقدماتی به تحصیل علوم، معارف دینی و کسب فضائل اخلاقی همت گماشت افزود: این عالم بزرگوار بدلیل هوش و استعداد فوق العاده بدون داشتن امکانات فعلی در سن 14 سالگی توانست با حفظ روزی یک جز قرآن در 30 روز ماه مبارک رمضان آیات قرآن را به لوح دل پاکش بسپارد و حافظ قرآن شود.

*ساده زیستی ، وقت شناسی و اخلاص از ویژگیهای بارز آیت اله مناقب
به گفته وی،ساده زیستی ، اخلاص در عمل ، وقت شناسی و جدیت در تدریس و از ویژگیهای بارز اخلاقی این عالم کاشانی بود بطوریکه شاگردان وی اگر از اول کلاس در راس ساعت حاضر نمی شدند مطالب را از دست می دادند.
این محقق و پژوهشگر کتابهای اعتقادی و سیاسی، ساده زیستی آیت اله مناقب را تاکید کرد و گفت:وی متجاوز از 40 سال در حجره ای کوچک با کمترین امکانات به تربیت طلاب علوم دینی پرداخت.

*عالمی که 40 سال نماز صبح را اول وقت به جماعت اقامه کرد
مناقب، عبودیت و بندگی خدا، تواضع و فروتنی، پرهی از ریا، تظاهر و خود ستایی، رعایت نظم فراوان در تدریس،عشق و ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)، تسلیم در برابر مقدرات الهی، اهتمام خاص در رفع مشکلات و حاجت نیازمندان، رسیدگی به وضعیت معیشتی فقرا به صورت ماهیانه و تقید به اقامه نماز اول وقت به جماعت بویژه اقامه نماز صبح به جماعت به مدت 40 سال در مسجد ترک آباد واقع در سه راه علوی کاشان را از دیگر محسنات و سجایای اخلاقی آیت اله مناقب برشمرد.

*عامل به سیره نبوی و علوی
وی تصریح کرد: آیت اله مناقب در زندگی خانوادگی عامل به سیره نبوی و علوی بود وبا خوشرفتاری نسبت به اهل خانه و خانواده ، بهترین فضا و موقعیت را برای رشد و تربیت فرزندان فراهم نمود.
به گفته وی، این عالم و ادیب فرزانه و مخلص هیچ وقت خانواده را ملزم به انجام کاری نمی کرد، به رای و نظر و افکار اهل خانه اهمیت می داد و احترام می گذاشت و در امور با آنها مشورت می کرد.

*اساتید و شاگردان
این استاد دانشگاه پیام نور کاشان اظهارداشت:آیت اله مناقب پس از طی مراحل مقدماتی علوم حوزه از محضر اعاظم علما عصر خویش و مراجع عالیقدر شیعه از جمله مرحوم حضرت آیت اله العظمی بروجردی (رضوا الله تعالی علیه)، امام خمینی(ره)، آیت الله العظمی گلپایگانی(ره) در شهر قم و آیت الله سید محمد حسین رضوی کاشانی بهره های علمی و معنوی برد و به مقام های بلند علمی و فقهی رسید.
مناقب افزود:حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، شیخ مرتضی قاسمی، شیخ حمید خیاطیان، و حجت الاسلام صاحبی و دیگر روحانیون برجسته از جمله شاگردان آیت اله مناقب هستند.

*کتابها
وی شرح شواهد مغنی در ادبیات عرب را یکی از آثار وی دانست و گفت: مطالبی برگرفته از از آیات قرآن و احادیث ائمه(علیهم السلام) در اهمیت نماز، داشته است که هم اکنون این مجموعه در قالب کتابی با عنوان "عروج معنوی انسان" در بیش از 100 صفحه برای چاپ در حال تنظیم و نگارش است.
به گفته وی، در این کتاب عبودیت و بندگی خدا از طریق نماز و اهمیت نمازهای واجب و مستحبی بویژه نماز شب بیان می شود.

*اجازه بیش از 9 مرجع در تصدی امور حسبیه و شرعیه
فرزند ارشد آیت اله مناقب در پایان صدور اجازه بیش از 9 مرجع در تصدی امور حسبیه و شرعیه و دریافت وجوه شرعیه برای والد بزرگوارش را خاطرنشان کرد و گفت:وی این اجازات را از امام خمینی(ره)، آیت الله سید احمد خوانساری، آیت الله سید ابوالقاسم خویی، آیت الله محمد تقی بهجت، آیت الله فاضل لنکرانی و دیگر علما دریافت کرد.
گفتنی است: آیت اله حاج سید حسین مناقب در سال 1309 هجری شمسی در محله محمد صالح بیگ واقع در خیابان فاضل نراقی فعلی این شهرستان در بیت علم و روحانیت دیده به جهان گشود و در ظل توجهات والد بزرگوارش مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مناقب که از زهّاد و معلمان قرآن عصر خویش بود و در دامان مادر صالحه اش تربیت شد.
این ستاره فروزن آسمان علم و فقاهت کاشان که عمری را با اخلاص، تقوا و ایمان در عمل و خدمت به جامعه طلاب علوم دینی و اشاعه فرهنگ قرآن و عترت در بین مسلمانان سپری کرد سرانجام در 25 بهمن ماه سال 1377 در سن 70 سالگی بر اثر ابتلا به بیماری چشم از جهان فروبست و در در آرامستان ملا محسن فیض کاشانی به خاک سپرده شد.


منبع :پورتال خبری کاشان


١٠:٢٩ - پنج شنبه ٥ تير ١٣٩٣    /    شماره : ٣٤٤٨٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٨٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
آخرین اخبار
پمپاژ خبری برای نا امید کردن مردم خیانت به انقلاب است
مردم بزرگ ایران هزینه های انقلابی ماندن و زیر سلطه قرار نگرفتن را پرداخت می کنند، لذا دولتمران آمریکا و ایادی داخلی آنها آرزوی تحت سلطه قرار دادن ایران را به گور خواهند برد.
 ١١:٢٤ - يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨ - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام آیت الله اعرافی در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه
14 اقدام دشمن برای نابودی اسلام
ماه محرم، ماه پیروزی حق بر باطل است.
راه اندازی چهار رشته تخصصی جدید در حوزه علمیه کاشان
چرا ائمه(ع) و اولیای الهی واسطه بین مخلوق و خالق اند؟
غبارروبی مضجع مطهر حضرت امام رضا (علیه‌السلام) با حضور رهبر انقلاب
استاد قرائتی: سخنرانی ها کوتاه باشد
ویزیت رایگان ۱۰۰۰ عزادار حسینی در ایام محرم سال گذشته
مدرک گرایی بدون کسب مهارت آفت است که این مشکل باید حل شود.
مسئولان قدر مردم نجیب را بدانند
پدر و مادر قبل از تولد فرزند تفاهم تربیتی پیدا کنند
اجرای طرح «خانه، مسجد و مدرسه» در کاشان
آیت الله نمازی در دیدار کاروان دوچرخه سواری: ارتباط با خدا زمان و مکان ندارد
برای تبیین فرهنگ غدیر به کار بیشتری نیاز است
ولایت فقیه ادامه ولایت امیرالمومنین(ع) است/ خون شهدا پشتوانه جمهوری اسلامی است
محرمی که با غدیر شارژ نشود نمی تواند محرم خوبی باشد
مسئولی که رونق بخش کنسرت است، خادم مردم نیست
رسانه ها فهم سیاسی جامعه را ارتقا دهند.
رساندن جامعه به معرفت الله اولین وظیفه روحانیون است
بازدید 15 هزار گردشگر خارجی از حرم محمد هلال بن علی(ع)