((به سایت مدیریت حوزه علمیه کاشان خوش آمدید)) **** ((اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن ،صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ ،فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ ،وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً ،حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلاً))
اخبار > ملا محسن فيض كاشانى (ره)


  چاپ        ارسال به دوست

ملا محسن فيض كاشانى (ره)

زندگی نامه ملا محسن فیض کاشانی (ره)
ملا محسن فيض كاشانى (ره)
محمد مشهور به ملا محسن و ملقب به فيض در چهاردهم ماه صفر سال 1007 ق . در يكى از معروف ترين خاندان علم ، عرفان و ادب ، كه سابقه درخشان آنان به حدود چهار قرن مى رسد در كاشان به دنيا آمد. ...
ولادت و نسب
محمد مشهور به ملا محسن و ملقب به فيض در چهاردهم ماه صفر سال 1007 ق . در يكى از معروف ترين خاندان علم ، عرفان و ادب ، كه سابقه درخشان آنان به حدود چهار قرن مى رسد در كاشان به دنيا آمد.
پدرش رضى الدين شاه مرتضى (950 - 1009 ق ) فقيه ، متكلم ، مفسر و اديب در كاشان حوزه تدريس داشته و از شاگردان ملا فتح الله كاشانى (متوفى 988 ق ) و ضياء الدين محمد رازى (متوفى 1091 ق ) بوده است .
مادر او زهرا خاتون (متوفى 1071 ق ) بانويى عالم و شاعر، دختر ضياء الدين العرفا رازى (از عالمان بزرگ شهررى ) بوده است . جد فيض تاج الدين شاه محمود فرزند ملا على كاشانى ، عالم و عارفى شاعر از ناموران زمان خويش در كاشان بوده و در آنجا مدفون است .
دوران كودكى و تحصيلات
ملا محسن چهارمين فرزند شاه مرتضى در دو سالگى پدر خود را از دست داد. از آن پس دايى و عمويش تعليم و تربيت او و ديگر برادرانش را به عهده گرفتند و چون فيض از برادران خود باهوش تر بود مقدمات علوم دينى و بخشهايى از آن را تا سن بلوغ در كاشان نزد عمو و دايى اش نورالدين محمد مشهور به حكيم و آخوند نورا (متوفى 1048 ق ) فرا گرفت .
بيست ساله بود كه با برادر بزرگش عبدالغفور براى ادامه تحصيل به اصفهان كه در آن روزگار پايتخت كشور و مركز تجمع علماى بزرگ و اساتيد ماهر در رشته هاى مختلف علوم اسلامى بود، رهسپار گرديد و از اين موقعيت مناسب كه در هيچ يك از شهرهاى ايران و ديگر ممالك اسلامى يافت نمى شد بيشترين بهره ها و استفاده هاى علمى را برد.
مشهورترين استادان و ناموران اجازه اجتهاد و نقل روايت فيض در اصفهان ، ملا محمد تقى مجلسى (متوفى 1070 ق )، شيخ بهايى (متوفى 1031 ق )، در علوم فقه و حديث و تفسير و ميرداماد (متوفى 1040 ق ) ميرفندرسكى (متوفى 1050 ق ) و ملاصدرا (متوفى 1050 ق ) در فلسفه ، عرفان و كلام بوده اند. پس از آن ملا محسن با شنيدن خبر ورود سيد ماجد بحرانى (متوفى 1028 ق ) به شيراز، از اصفهان به آنجا رفت و مدت دو سال نزد ايشان به تكميل علم حديث و روايت پرداخت و از او نيز اجازه نقل روايت گرفت و به اصفهان بازگشت و بار ديگر در حلقه درس و بحث شيخ بهايى حاضر شد و استفاده هاى شايان برد.
در اين سالها كه فيض از تقليد مستغنى و براى حج مستطيع شده بود عازم بيت الله الحرام گرديد و در آنجا به ملاقات شيخ محمد فرزند حسن فرزند زين الدين عاملى (متوفى 1030 ق ) رفت و از آن بزرگوار پس از استفاده هاى علمى ، اجازه روايت و نقل حديث دريافت كرد.
او پس از مراجعت از مكه به شهرهاى ديگر ايران مسافرت كرد و از دانشمندان آن شهرها بهره برد تا زمانى كه ملاصدرا از شيراز به قم مهاجرت كرد و در كهك قم اقامت گزيد. در اين موقعيت كه ملاصدرا دوره رياضت و علم باطنى را شروع كرده بود ملا محسن و ملا عبدالرزاق لاهيجى به سويش شتافته ، مدت هشت سال مونس تنهايى او بودند و در مصاحبتهاى شبانه روزى با استاد استفاده كامل معنوى مى بردند.
در اين دوران (1040 - 1029 ق ) ملاصدرا دو دختر فاضل و عالم خود را به دو شاگردش ملا محسن و ملا عبدالرزاق تزويج كرد و آن دو شاگرد و داماد را به (فيض ) و (فياض ) لقب داد. در همين زمان از سوى حاكم شيراز از ملاصدرا تقاضاى مراجعت به شيراز شد. او اين دعوت را پذيرفت . فيض نيز همراه استاد و پدر همسرش به شيراز رفت و نزديك به دو سال در آنجا ماند. بعد از اين مدت او به كاشان بازگشت و به امر تدريس ، تعليم ، تبليغ و ترويج و تاليف و تصنيف مشغول گرديد و گاه در قمصر و كاشان با جمعى از دوستان نماز جمعه اقامه نمود.
شاگردان معروف فيض
ملا محسن شاگردان فراوانى داشت . آنان علاوه بر استفاده هاى علمى و معنوى از او به كسب اجازه هاى اجتهاد و نقل حديث نيز مفتخر گرديده بودند معروفترين شاگردان ايشان عبارتند از:
محمد مشهور به علم الهدى (1029 - 1115 ق ): فرزند فيض كه از دوران كودكى تا پايان عمر نزد پدر حضور داشته و تاليف و تصنيف كتاب و رساله ها با او همكارى مى كرده است . علم الهدى از پدر چندين اجازه مختصر و طولانى دريافت نموده و خود او داراى آثار علمى فراوان مى باشد.
احمد مشهور به معين الدين (1056 - 1107 ق ): فرزند ديگر فيض كه او نيز در فقه و حديث متبحر و داراى تاليفاتى بوده است .
محمد مومن فرزند عبدالغفور (برادر فيض ): از فقيهان و مدرسان عصر خود كه در يكى از شهرهاى مازندران به تعليم و تدريس طلاب و محصلان علوم دينى اشتغال داشته است .
شاه مرتضى دوم : پسر برادر فيض و دو فرزند او به نامهاى محمد هادى و نورالدين محمد كه هر سه از فاضلان عصر خود و داراى كتاب و رساله هاى متعدد بوده اند.
ضياء الدين محمد: او فرزند حكيم نورالدين دايى فيض (متوفى 1047 ق ) است كه عالمى حكيم و عارفى دانشمند و شاعر بوده است .
ملا شاه فضل الله و ملا علامى : خواهر زادگان فيض و فرزندان ملا محمد شريف . اين دو در علوم عقلى و نقلى صاحبنظر بودند و شاه فضل الله حدود چهل تاليف در موضوعات فقه ، تفسير و كلام داشته است .
ملا محمد باقر مجلسى (1037 - 1111 ق ) مولف بحارالانوار.
سيد نعمت الله جزايرى (متوفى 1112 ق ).
قاضى سعيد قمى (متوفاى 1103 ق ).
ملا محمد صادق خضرى - شمس الدين محمد قمى - شيخ محمد محسن عرفان شيرازى و...
تاليفات و تصنيفات
فيض كاشانى عمر خود را صرف تعليم ، تدريس و تاليف كرد. او پس از كسب معارف و استفاده علمى و معنوى از استادان بزرگ خود نوشتن كتاب و رساله را از هيجده سالگى آغاز نمود و در طى 65 سال نزديك به دويست جلد اثر نفيس در علوم و فنون مختلف تاليف كرد.
خدمت پر ارج ايشان در اين آثار نسبت به ترويج مذهب شيعه با خدمات و زحمات مردان زيادى از عالمان دينى برابرى مى كند. فيض در فهرست هاى متعددى كه خود نگاشته تعداد تاليفات و تصنيفات را تا هشتاد جلد ذكر كرده و فرزندش علم الهدى تعداد آثار او را يكصد و سى جلد نام برده است . اما برابر فهرست تهيه شده از سوى اديب و شاعر معاصر آقاى مصطفى فيضى تعداد كتابها و رساله هاى فيض قريب به يكصد و چهل مجلد بالغ مى گردد كه اكثر آنها به زيور طبع آراسته شده است در اينجا به چند تاليف مهم فيض كه در علوم مختلف نگاشته شده اشاره مى كنيم :
الف - در تفسير قرآن
1. تفسير صافى : از كتب معتبر در تفسير قرآن است . فيض اين تفسير را در سال 1075 ق با مطالعه اكثر تفاسير قرآن (از سنى و شيعه ) نوشته و در ضمن بيان آيات ، روايات معتبر و مستند شيعه را گردآورده است .
2. تفسير اصفى : اين تفسير تلخيص صافى است كه در سال 1077 ق نوشته شده است .
3. تفسير مصفى : برگزيده مطالب تفسيرى (تفسير اصفى ) مى باشد.
ب - حديث و روايت
1. الوافى : محدث كاشانى براى نوشتن كتاب وافى چهار كتاب معتبر حديث شيعه (كافى ، تهذيب ، استبصار، من لايحضره الفقيه ) را در سال (1068 ق ) تنقيح و با حذف احاديث مكرر، آن را يكجا در اجزاى متعدد جمع كرده و پس از آن فرزندش علم الهدى با نوشتن و افرودن يك جزء كه شامل معرفى رجال حديث ، كشف رموز و... بوده آن را تكميل كرده است . هم اكنون كتاب (الوافى ) در مجلدات متعدد چاپ گرديده است .
2. الشافى : منتخبى از احاديث (الوافى ) است كه در سال (1082 ق ) نگاشته شده است .
3. النوادر: مجموعه احاديث نقل نشده در كتب معتبر را گردآورده است .
4. المحجه البيضاء: فيض در سال 1046 ق كتاب احياء العلوم غزالى را تنقيح و تصحيح كرد و با استفاده از احاديث و روايات معتبر شيعه آن را شرح و تكميل و به نام (الحقايق ) ارائه كرد.
5. مفاتيح الشرايع : از كتب روايى فقهى و استدلالى فيض است كه در سال 1042 ق نگاشته شده اين كتاب در بردارنده همه ابواب فقه است . فيض با عنايت شديد به كتاب و سنت معصومين عليه السلام و گريز از به كارگيرى دلايل عقلى و اجتهاد به راى ، راه نوى فرا روى پژوهشگران در علم فقه قرار داده است .
اين كتاب از آغاز تاليف مورد توجه مجتهدان و محدثان بوده و تاكنون چهارده شرح و چندين حاشيه بر آن كتاب نگاشته شده كه از جمله آنها شرح آقا محمد باقر بهبهانى (بزرگ مجتهد قرن دوازدهم ) شايان ذكر است .
ج - كلام و عرفان
از كتب كلامى و عرفانى حكيم و عارف كاشانى كتاب (اصول المعارف ) در چند جلد (تاليف سال 1046 ق )، (اصول العقائد) (1036 ق )، رساله هاى (علم اليقين ) و، (الحق اليقين )، (عين اليقين )، (الحق المبين ) و (الجبر و الاختيار) و... مى باشند.
د - اخلاق و ادب
در موضوع اخلاق و ادب كتاب و رساله هاى متعددى به زبان فارسى و عربى نگاشته است . از آنها (ضياء القلب ) (تاليف در سال 1057 ق )، (الفت نامه ) و (زاد السالك ) (بين سالهاى 1040 - 1030 ق )، (شرح الصدر) (1065 ق )، (راه صواب )، (گلزار قدس )، (آب زلال )، (دهر آشوب )، (شوق الجمال )، (شوق المهدى )، (شوق العشق ) و ديوان قصائد و غزليات و مثنويات مى باشند.
روحيات فيض
از مطالعه و سير در كتابهاى و رساله هاى اخلاقى ، عرفانى و شرح حالهاى كه به قلم خود فيض يا شاگردان و ديگر علما نوشته اند اين گونه دريافت مى شود كه فيض به دليل كثرت تاليفات و تصنيفات و تنوع آنها عالم و دانشمندى پر كار و جامع در علوم و فنون بوده و سالهاى متمادى به امر تعليم و تعلم و افاضه اشتغال داشته است .
او داراى منشى عالى و نظراتى بلند و از عناوين و القاب گريزان بوده و از به دست آوردن شهرت و قدرت با وجود امكانات خوددارى مى كرده است . وى گوشه گيرى و انزوا را براى كسب علم باطنى و دانش و تفكر مفيد، بر همه چيز ترجيح داده است .
از رفتن به مهمانى و مجالست با اصحاب و انصار ديوان (حكومت ) فاصله مى گرفته و در جستجوى اهل كمال و كاوشهاى علمى مسافرتهاى زياد كرده است .
فيض در بيان آراء و نظريات خود صريح بوده و از رياء و تظاهر و تملق پرهيز مى كرده و نارضايتى خود را از هر گونه بى بند بارى ، تظاهرات صوفيانه ، تقدس خشك ، عالم نماهاى دنياپرست ابراز مى نموده است .
در راه اعتلاى كلمه حق و عقايد راستين شيعه هيچ تراسى و هراسى به خود راه نداده و آرزوى او اين بوده است كه مسلمانان همه سرزمينها بدور از تفرقه و پراكندگى همزيستى داشته باشند. اين حكيم فرزانه خود را مقلد حديث و قرآن و تابع اهل بيت عليه السلام معرفى كرده و مى گويد:
من هر چه خوانده ام از ياد من برفت
الا حديث دوست كه تكرار مى كنم
در سرودن اشعار مختلف به زبان فارسى و عربى توانا و اين فن را فرع بر علوم و دانستنى هاى ديگر خود شمرده و به تبعيت از اساتيد خود ملاصدرا، ميرداماد و شيخ بهايى كه نيكو شعر مى سرودند رباعيات ، غزليات ، قصايد و مثنوى هايى دارد كه در چند كتاب و رساله گردآورى شده است .
نمونه نثر
بسم الله الرحمن الرحيم
يا محسن قد اتاك المسنى : فيض احسان بى پايان تو را چگونه شكر گزارم كه از من ناتوان نمى آيد و زبان ثناى عظمت و كبرياى تو از كجا آرم . چون اين زبان آن را نمى شايد. طوطى جان در هواى هواى تو با شكر، شكر تو مى جويد و بلبل روح در گلزار فتوح به نواى عجز و انكسار، ثناى كبرياى تو مى گويد. خيال جمال رخسارت قهرمان عشق را بر قلوب مشتاقان ديدارت گماشته تا جز تو نبينند و كلك بدايع آثارت از قلم حقايق انجام الهام بر الواح ارواح اهل عرفان نگاشته تا با غير ننشينند...
... در اين مجموعه كه گلزارى است از عالم قدس ، گلهاى رنگارنگ شكفته و در آن گلها، مل هاى گوناگون نهفته ، از آن گلها تحفه هاى جانفزاى روحانى به مشام اهل دل مى وزد تا هزار دستان چمن انس را بر تنم دارد و از آن مل ها طريهاى حيات بخش ربانى به روان مشتاقان مى رسد تا مى پرستان ميكده قرس را در اهتزاز آرد...
آراء و انديشه هاى فيض
در لابه لاى نوشته ها و گفته هاى فيض نظرات و آراء ويژه اى در مسائل فقهى ، فلسفى و كلامى به چشم مى خورد كه گوياى شخصيت واقعى اوست و نيز از اين آثار به سير تطور افكار و انديشه هاى او و زمانش پى مى بريم .
ايشان در تمامى ابواب فقه چنانچه از كتاب فقهى روايى او مفاتيح الشرايع استفاده مى شود نظراتى خاص دارد. يكى از فتاوا و نظريات مهم فيض ‍ كه در موضوع غنا و شهرت دارد بدين شرح است .
فيض به استناد رواياتى معتبر غنا و (آواز خوانى ) را در مجالس عروسى جايز و همچنين در رساله (مشواق ) خود غنا و خواندن اشعار دينى و اخلاقى را به صورت خوش براى ترويج روح مومنان جايز دانسته است . اما در همه آثار او با بيانى روشن مردم را از هر گونه استفاده باطل از غنا و لهو و لعب بر حذر داشته و گفته است : در عصر حكومت اسلامى اموى و عباسيان كه با ائمه طاهرين عليه السلام همعصر بوده اند غنا به گونه مبتذل در درباريان رواج داشت به طورى كه زنان مغنيده در مجالس خلفا و وزرا در ميان رجال به لهو و لعب مشغول بودند و بدون شك اين نوع غنا نمى توانسته است مورد قبول پيشوايان بر حق اماميه باشد.)
فيض در نظر بزرگان
درباره شخصيت و آثار گوناگونى از سوى علما و بزرگان همعصر و بعد از او ابراز شده كه به نمونه هايى از آنها اشاره مى شود.
محمد اردبيلى (متوفى قرن يازدهم ):
(آن ) علامه محقق و مدقق ، جليل القدر و عظيم الشان و بلند مرتبه ، فاضل كامل ، اديب و متبحر در همه علوم است .
شيخ حر عاملى (متوفاى 1104 ق ):
محمد فرزند مرتضى مشهور به فيض كاشانى ، فاضل ، عالم ، ماهر، حكيم ، متكلم ، محدث ، فقيه ، محقق ، شاعر و اديب بود و از نويسندگان خوب عصر ماست كه داراى كتابها و نوشته هاى فراوانى است .
سيد نعمت الله جزايرى (متوفاى 1112 ق ):
استاد محقق ما ملا محمد محسن فيض كاشانى صاحب كتاب الواقى و دويست كتاب و رساله ديگر مى باشد.
سيد محمد باقر خوانسارى (متوفاى 1213 ق ):
بر علما و بزرگان دينى پوشيده نيست كه فيض در فضل و فهم و خبره بودن در فروغ و اصول دين و زيادى نوشته ها با عبارات و جملات زيبا و رسا سرآمد ديگر عالمان دين است .
محدث قمى (متوفى 1319 ق ):
... او در دانش و ادب و زيادى معلومات و دانستها و به كارگيرى تعبيرات و عبارات نيكو در نوشته ها واحاطه كامل به علوم عقلى و نقلى مشهور است .
محدث نورى (متوفاى 1320 ق ):
از مشايخ علامه مجلسى ، عالم بافضل و متبحر، محدث و عارف حكيم ، ملا محسن فرزند شاه مرتضى مشهور به فيض كاشانى است .
علامه امينى (متوفاى 1349 ق ):
... (فيض ) علمدار فقاهت و پرچمدار حديث و گلدسته رفيع فلسفه و معدن معارف دينى و اسوه اخلاق و سرچشمه جوشان علم و دانشسهاست ... بعيد است كه روزگار به مثل او ديگر فرزندى را بياورد.
شيهد استاد مطهرى (شهادت 1358 ه‍):
... فيض كاشانى ... هم يك مرد محدث فقيهى است و گاهى در آن كار محدثى و فقاهتش خيلى قشرى مى شود و هم ضمنا يك مرد حكيم و فيلسوفى است .
علامه طباطبايى (متوفى 1360 ه‍):
... اين مرد جامع علوم است و به جامعيت او در عالم اسلام كمتر كسى سراغ داريم و ملاحظه مى شود كه در علوم مستقلا وارد شده و علوم را با هم خلط و مزج نكرده است . در تفسير صافى واصفى و مصفى وارد مسائل فلسفى و عرفانى و شهودى نمى گردد. در اخبار، كسى كه وافى او را مطالعه كند مى بيند يك اخبارى صرف است و او گويى اصلا فلسفه نخوانده است در كتابهاى عرفانى و ذوقى نيز از همان روش تجاوز نمى كند و از موضاعات خارج نمى شود تا اينكه در فلسفه استاد و از مبرزان شاگردان صدر المتالهين بوده است .
استاد سيد محمد مشكوه :
... خاندان فيض سرشار است از عالم ، فاضل كه در هيچ خاندانى مساوى او نيست . او با تصنيف كتاب وافى كه جامع احاديث شيعه است آن را در رديف منابع اوليه قرار داده و ساير تاليفات اخلاقى و فقهى او چنين است . فيض در فلسفه و زيادى تاليف بر همعصران خود پيشى گرفته است .
فرزندان و وفات
فيض كاشانى از همسر و دختر فاضل و عالم خود (متوفى 1097 ق ) داراى شش فرزند بوده است .
1. عليه بانو (1031 - 1079 ق ) فاضل و شاعر
2. علامه محمد علم الهدى (1039 - 1115 ق ) متولد قم و ساكن و مدفون در كاشان است . عالمى فقيه و محدث و متكلى است كه از نسل او تا كنون عالمانى اديب و فقيه در شهرهاى كاشان ، قم ، تهران ، كرمانشاه و شيراز برخاسته اند.
3. سكينه بانو كه كنيه اش ام البر بوده و سال تولدش 1042 ق . ذكر شده است .
4. ابو حامد محمد ملقب به نورالهدى متولد 1047 ق ، عالم و شاعر و مدفون در كاشان است .
5. ام سلمه (متولد 1053 ق .) زاهد و حافظ قرآن بوده است .
6. ابو على معين الدين احمد (1056 - 1107 ق ) فقيه و محدث كه مدفون در كاشان است .
ملا محسن فيض در 84 سالگى در كاشان بدرود حيات گفت و در قبرستانى كه در زمان حياتش زمين آن را خريدارى و وقف نموده بود، به خاك سپرده شد. بر طبق وصيت ايشان ، بر روى قبر وى سقف و سايبان ساخته نشده است ولى اهالى مسلمان آن ديار، هر صبح جمعه به (قبرستان فيض ) رفته ، با قرائت فاتحه و توسل به او، روح ملكوتى اش استمداد مى كنند.

منبع : www.m-hasanein.ir 1392/6/14 17:36١٠:١٨ - چهارشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٣٤١٠٣٠    /    تعداد نمایش : ٣٤٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شماره تلفن مدیریت حوزه علمیه کاشان : 03155578270

 
آخرین اخبار
یک روز سال به تقدیر از خیرین سلامت اختصاص یابد.
انجمن خیرین سلامت کاشان به منظور ترغیب و تشویق خیرین در توسعه اماکن بهداشتی، درمانی و تجهیز بیمارستان ها همه ساله یک روز را برای تقدیر از آنان اختصاص دهد .
 ٠٩:٠١ - شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانشگاه‌ و حوزه‌ علمیه باید الهی باشند/ اخلاق و خدامحوری مهمترین درس عاشورا بود
نهضت عاشورا در جامعه نباید خاموش شود
پیام رهبر معظم انقلاب در پی اهانت یک نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم
ارائه دروس غیر حضوری در حوزه علمیه کاشان
وحدت بین مسولین و مردم برای مرتفع شدن مشکلات کشور ضروری است
مطالبه رهبری در مسئله جمعیت جدی گرفته شود
در ساخت و سازها فرهنگ و معماری اسلامی شهرها حفظ شود
انتقاد امام جمعه کاشان از عملکرد مدارس غیردولتی
نماینده ولی فقیه در کاشان به مدرسه علمیه آیت الله مدنی(ره) رفت
فقر فرهنگی مردم عامل حادثه عاشورا شد.
راه اندازی سطح ۳ رشته تخصصی مشاوره اسلامی در حوزه کاشان
علمای کاشان در تاریخ درخشیده اند / کمبود استاد درس خارج در حوزه کاشان برطرف شود
امامت جمعه جایگاه قدرت و سِمت نیست
مراسم تکریم و معارفه نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان برگزار شد
حفظ حرمت مؤمن از وظایف اخلاقی مدیران شهرداری ها است
ایران از هیچ تلاشی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد
کرامت رضوی از مشهد الرضا(ع) تا به خانه نوجوان کاشانی رسید
ولادت حضرت امام رضا(ع) بر شیعیان و رهروانش مبارک باد.
حوزویان سکاندار توسعه مفاهیم قرآنی در جامعه باشند
انتقاد آیت الله نمازی از نادیده گرفتن مفاهیم قرآنی در جامعه